۲۸ آبان ۱۳۹۶


کد: 36321 | تاریخ : ۲۷ آذر ۱۳۹۵ | ساعت: 22:55 | سرویس: آخرین اخبار, تاریخ | بازدید: 59 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به فروش رسید به این ترتیب یکی از گران بهاترین کالاهای جهان نام گرفت.

پرسش:نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به فروش رسید به این ترتیب یکی از گران بهاترین کالاهای جهان نام گرفت.

روز گذشته نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به قیمت 3 میلیون و 719 هزار و 500 دلار به فروش رسید تا رکورد تازه در این زمینه ثبت شود.

این یک رکورد تازه جهانی بود که یک دستنوشته علمی با این رقم به یک کلکسیونر فروخته شد تا اصول تعریف شده توسط نیوتن پس از گذشت سال‌ها به عنوان یکی از گران‌ترین کالاها فروخته شوند.

زمانی که نیوتن این کتاب را نوشت بین 300 تا 400 نسخه از آن به زبان لاتین ثبت شد که البته در طول تاریخ بسیاری از آنها از بین رفت و این یکی از سالم‌ترین نسخه‌های ویرایش اول کتاب مذکور محسوب می‌شود.

هم‌اکنون تنها یک نسخه دیگر از کتاب اصول ریاضی نیوتن وجود دارد که 47 سال قبل در مراکش به فروش رسید و سپس در دسامبر 2013 حراجی کریستی نیویورک آن را به قیمت 2 میلیون و 517 هزار دلار به یک کلکسیونر فروخت.

این اتفاق در سال 2013 میلادی باعث شد رکورد گرانبها ترین کالای فروخته شده در تاریخ حراجی‌های معروف جهان به نام کتاب نیوتن ثبت شود که البته هم‌اکنون رکورد مذکور شکسته شده است.

در ابتدا پیش‌بینی می‌شد این دست‌نوشته‌ها با قیمت پایه یک تا 1.5 میلیون دلار فروخته شوند و در پایان قیمت نهایی دو برابر بیشتر از پیش‌بینی اولیه بود.
###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار