۲۸ آبان ۱۳۹۶


کد: 38123 | تاریخ : ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ساعت: 23:08 | سرویس: آخرین اخبار, اجتماعی, ارتباطات | بازدید: 201 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:چند ساعت بعد از انتشار سخنان آیت الله صادق لاریجانی درباره پرونده بابک زنجانی و تهدید ضمنی دولت روحانی در خبرگزاری صدا و سیما، روابط عمومی قوه قضاییه در تماس با رسانه‌ها درخواست کرد که نسخه‌ سایت این قوه از سخنان صادق لاریجانی در رسانه‌ها منتشر شود. دست‌کم سه روزنامه‌نگار نیز در حساب‌های کاربری خود […]

پرسش:چند ساعت بعد از انتشار سخنان آیت الله صادق لاریجانی درباره پرونده بابک زنجانی و تهدید ضمنی دولت روحانی در خبرگزاری صدا و سیما، روابط عمومی قوه قضاییه در تماس با رسانه‌ها درخواست کرد که نسخه‌ سایت این قوه از سخنان صادق لاریجانی در رسانه‌ها منتشر شود.

دست‌کم سه روزنامه‌نگار نیز در حساب‌های کاربری خود در توییتر خبر از تماس روابط عمومی قوه قضاییه دادند.

صادق آملی لاریجانی در اظهارات روز دوشنبه خبر داده بود که بابک زنجانی «گفته است که میلیاردها تومان به انتخابات رییس جمهور کمک کرده است.» او همچنین ضمن متهم کردن دولت روحانی به عدم همکاری در پرونده بابک زنجانی و رد کردن این مساله که وزارت اطلاعات در جریان پرونده بابک زنجانی نیست، گفت: «حالا می‌فرمایید پشت پرده‌ها را دنبال کنیم؛ حرفی نداریم؛ تمام کسانی که ایشان در همین رابطه گفته است احضار می‌کنیم و اگر لازم شد بازداشت می‌کنیم تا معلوم شود قضیه چه بوده است.»
رییس قوه قضاییه ضمن استقبال از «شفافیت»، گفت: «می‌فرمایند مردم باید بدانند پول‌ها کجا هزینه شده است؟ اتفاقا ما هم دنبال همین هستیم که معلوم شود که پول‌ها کجا خرج شده است؟ پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود؟» به گفته لاریجانی باید مشخص شود «این تجهیزات بسیار فنی مربوط به امنیتی را بدون اطلاع نیروهای امنیتی به داخل ریاست جمهوری بردند، با اجازه که بوده است؟ به چه وجهی بوده است؟ پولش از کجا آمده است؟»

در متنی که خبرگزاری میزان – وابسته به قوه قضاییه – منتشر کرده است، این دو بخش از سخنان آیت الله صادق لاریجانی حذف شده است. روابط عمومی قوه قضاییه نیز خواستار استفاده از متن مشابهی از سوی رسانه‌هاست. با این وجود برخی رسانه‌ها – از جمله خبرگزاری فارس – هم‌چنان از نسخه اولیه سخنان صادق لاریجانی در سایت خود استفاده کرده‌ بودند که پس از انتشار خبر تماس روابط عمومی قوه قضاییه، این خبر را حذف کردند.

سخنان رییس قوه قضاییه پاسخی به حسن روحانی بود که هفته گذشته با اشاره به پرونده بابک زنجانی و درخواستش برای این‌که او در اختیار وزارت اطلاعات باشد، گفته بود: «مگر یک نفر خودش به تنهایی می‌تواند ۳ میلیارد دلار به جیب بزند. به کجا وصل بوده؟ چه کسانی به او کمک کردند؟ شریک‌ها چه کسانی بودند؟ در چه رده‌هایی بودند؟ چگونه نفت در اختیار فرد قرار گرفته؟ چگونه اموال در اختیار یک فرد قرار گرفته؟ چگونه میلیارد دلار و صدها میلیون دلار غیر از نفت پول در اختیار او قرار گرفته؟»
وقتی صدا و سیما ناچار به حذف اظهارات رئیس قوه قضاییه می‌شود

در ساعت ۱۳:۳۷ روز دوشنبه،خبرگزاری صدا و سیما خبری از اظهارات آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه را در جمع مسوولان این قوه منتشر کرد که به فاصله کوتاهی متن آن را از روی سایت این خبرگزاری برداشت، اگرچه متن این خبر، هنوز در آرشیو گوگل قابل جستجو است.


بخشی از اظهارات نقل شده از صادق لاریجانی حکایت داشت که بابک زنجانی مدعی کمک به ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شده است. مطابق متن منتشر شده، صادق لاریجانی همچنین با رد انتقاد حسن روحانی از اینکه قوه قضاییه زنجانی را برای تحقیقات در اختیار وزارت اطلاعات نگذاشته، می گفت حالا که دولت به بررسی بیشتر پرونده بابک زنجانی علاقه‌مند شده، به ادعاهای وی علیه رئیس جمهور رسیدگی می‌شود و حتی در صورت لزوم افراد متهم دستگیر خواهند شد.

تغییرات مهم در متن

خبر سایت خبرگزاری صدا و سیما از اظهارات رئیس قوه قضاییه، اگرچه از روی وبسایت این خبرگزاری حذف شد، اما حدود دو ساعت و نیم بعد، دو باره انتشار یافت. این خبرگزاری در ساعت ۱۶:۰۳ و خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه در ساعت ۱۶:۱۴ روز دوشنبه، متن جدیدی را از صحبت های آقای لاریجانی منتشر کردند.

اکثر بخش های متن جدید، همان جملات متن اولیه بودند و به ویژه، در هر دو کاملا واضح بود که صحبت های آملی لاریجانی، در پاسخ به سخنان کسانی بیان شده که می گویند “پشت پرده این پرونده چرا معلوم نشده و چرا قوه قضاییه پاسخگو نیست” و “قوه قضاییه در این پرونده، راه خودش را به تنهایی رفته و از کمک‌های وزارت اطلاعات استفاده نکرده”.

اظهاراتی که مخاطب واضح آن، حسن روحانی بود که در هشتم دی ماه قوه قضاییه را به عدم شفافیت در مورد پرونده بابک زنجانی متهم کرده و می افزود: “بنده از آغاز این پرونده پیشنهاد کردم این فرد به جای اینکه مستقیم در اختیار دستگاه قضا قرار بگیرد در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد تا اطلاعات این موضوع کاملا آشکار شود و پرونده پخته شود بعد در اختیار دستگاه قضا قرار بگیرد. حالا به هر دلیلی این نظر عملی نشد… سوال مردم باید پاسخ داده شود.”
اما تعجبی نداشت که در کنار بخش های یکسان متن های اول و دوم اظهارات صادق لاریجانی، بخش هایی دیگر و از جمله ادعای اعتراف بابک زنجانی علیه رئیس جمهور، در متن دوم تغییر کرده بود.

در متن اولیه اظهارات آقای لاریجانی، مشخصا آمده بود: “بابک زنجانی گفته است که میلیاردها تومان به انتخابات رئیس جمهور کمک کرده است؛ ما سخنان او را عین واقع نمی دانیم و ایشان حرف زیاد می زند و ادعا زیاد می کند والا اگر می خواستیم رسیدگی کنیم باید همه کسانی که مرتبط بودند احضار می کردیم. می فرمایید پشت پرده ها را دنبال کنیم؛ حرفی نداریم؛ تمام کسانی که ایشان در همین رابطه گفته است احضار می کنیم و اگر لازم شد بازداشت می کنیم تا معلوم شود قضیه چه بوده است.”

متن جدید منتشر شده از اظهارات صادق لاریجانی اما، به این صورت بود: “بابک زنجانی بسیاری ادعاها را مطرح کرده که ما برای حفظ آبروی عده‌ای و برای تحفظ بر قانون آنها را علنی نکرده ایم. البته ما چون سخنان او را عین واقع نمی‌بینیم، دلیلی ندارد که هر آنچه می‌گوید را بپذیریم. البته در وقت خود باید تمام کسانی را که با این موضوع مرتبط بوده اند احضار کنیم اما در زمان فعلی که مقصود اصلی بازگردان اموال است نمی‌خواستیم ‘حاشیه‌های فوق متن ‘ درست کنیم. ما حرفی نداریم و می توانیم تمام کسانی را که بابک زنجانی ادعاهایی در موردشان مطرح کرده است، احضار و در صورت لزوم بازداشت ‌کنیم تا معلوم شود که قضیه چه بوده است. دهها قلم از این قبیل ادعاها وجود دارد و هیچ اختصاصی هم به دولت سابق ندارد.”

در دومین متن منتشر شده از سخنان رئیس قوه قضاییه، به جای نقل ادعای بابک زنجانی در مورد “میلیاردها تومان کمک به انتخابات رئیس جمهور” آمده بود: “بابک زنجانی بسیاری ادعاها را مطرح کرده که ما برای حفظ آبروی عده‌ای و برای تحفظ بر قانون آنها را علنی نکرده ایم.” همچنین، جمله “اگر می خواستیم رسیدگی کنیم باید همه کسانی که مرتبط بودند احضار می کردیم” تبدیل شده به “البته در وقت خود باید تمام کسانی را که با این موضوع مرتبط بوده اند احضار کنیم”.

مهمتر از همه، این تهدید که “می فرمایید پشت پرده ها را دنبال کنیم؛ حرفی نداریم؛ تمام کسانی که ایشان در همین رابطه گفته است احضار می کنیم و اگر لازم شد بازداشت می کنیم”، با حذف بخش اول آن، تبدیل شده بود به: “ما حرفی نداریم و می توانیم تمام کسانی را که بابک زنجانی ادعاهایی در موردشان مطرح کرده است، احضار و در صورت لزوم بازداشت ‌کنیم تا معلوم شود که قضیه چه بوده است.”

آیا متن اولیه صدا و سیما ساختگی است؟

به نظر می رسد اهمیت تفاوت‌های دو متن منتشر شده از اظهارات رئیس قوه قضاییه، بیشتر از آن باشد که با حذف متن اولیه از خبرگزاری صداو سیما به فراموشی سپرده شود.

به طور مشخص، اگر صدا و سیما در خبر اولیه خود، جملاتی را به آیت الله آملی لاریجانی نسبت داده که او بیان نکرده، قاعدتا می توان انتظار داشت که قوه قضاییه این جملات را به صراحت تکذیب کند. چرا که مطابق متن اولیه، نه تنها صادق لاریجانی از اعتراف‌گیری قوه قضاییه از بابک زنجانی علیه رئیس جمهور خبر داده، که در مورد نحوه رسیدگی به چنین اتهاماتی در دستگاه قضایی هم اطلاعات قابل تاملی را بیان کرده است.

مطابق متن اول، رئیس دستگاه قضایی گفته این دستگاه ادعاهای بابک زنجانی را غیرمعتبر می دانسته ولی حالا که مقام های دولتی در ارتباط با این پرونده قوه قضاییه را متهم می کنند به این ادعاها رسیدگی خواهد کرد.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار