۳۰ مهر ۱۳۹۶


کد: 38251 | تاریخ : ۱۶ دی ۱۳۹۵ | ساعت: 15:11 | سرویس: آخرین اخبار, ارتباطات | بازدید: 124 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران در خبری که روز پنجشنبه منتشر کرد، دولت سوریه را به ارتکاب خونریزی های زیاد متهم کرده و گاف جدیدی را مرتکب شده است.

پرسش:ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران در خبری که روز پنجشنبه منتشر کرد، دولت سوریه را به ارتکاب خونریزی های زیاد متهم کرده و گاف جدیدی را مرتکب شده است.
ایرنا خبری را از اظهارات نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه منتشر کرد که در جای جای آن روح سلطه گری و همان مواضعی که از آغاز مداخله تروریست ها در سوریه این دولت اتخاذ کرده بود، به چشم می خورد.
سخنگوی دولت ترکیه در دیداری که از روزنامه حریت داشته همان سیاست مداخله جویانه آنکارا را در قبال سوریه تکرار کرده و جالب اینکه ایرنا هم آن را بازنشر داده است:«باید پس از آتش بس، میز مذاکره به خوبی چیده شود، چون با دولت فعلی سوریه که مرتکب خونریزی های زیادی در سوریه شده، نمی توان به این راه ادامه داد…»
در این خبر ایرنا؛ کورتولموش با یادآوری دوران امپراتوری عثمانی و قرارداد سایکس – پیکو که سبب تجزیه این امپراتوری شد، از تجدید آن دوران تلویحا حمایت کرده و بطور ضمنی خود را رهبر خاورمیانه معرفی کرده و گفته است دولت ترکیه تنها کشوری است که می تواند جلوی سایکس- پیکوی دوم را بگیرد.
سخنگوی دولت ترکیه در این خبری که ایرنا منتشر کرده است، به بلند پروازی های خود ادامه داده است و گفته است همچنان به اشغال خاک عراق و حضور غیر قانونی در این کشور ادامه می دهد؛«فعلا عقب نشینی نیروهای ترکیه از عراق مطرح نیست.»
انتشار این خبر ضد سیاست رسمی جمهوری اسلامی در قبال سوریه و ترکیه، درحالی است که مدیریت ایرنا بی توجه به شایستگی ها، افرادی را براساس رابطه به دفاتر خارجی اعزام می کند که فاقد کمترین تجربه در ستاد مرکزی ایرنا هستند.اعزام افراد فاقد تجربه در حوزه خارجی به خارج از کشور و مهمترین دفاتر ایرنا در خاورمیانه و صرفا براساس رابطه لاجرم به انتشار چنین خبرهای های ضد سیاست ملی می انجامد.
مدیریت ایرنا دارای سابقه اعزام مدیران احمدی نژادی به خارج از کشور به عنوان مسوول دفتر خارجی ایرنا نیز است تا مزد خدمت پروپاگاندایی به نفع دولت احمدی نژاد و سخن پراکنی آن سال ها را علیه شخصیت های خدمتگزار و محترم نظام همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام حسن روحانی را داده باشد.

سخنگوی دولت آنکارا: سیاست ترکیه در سوریه از همان اول خطا بود
آنکارا- ایرنا- نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا به صراحت گفت: سیاست ترکیه در قبال سوریه از همان اول اشتباه بود و اکنون می خواهیم این خطاها را جبران کنیم.
سخنگوی دولت آنکارا: سیاست ترکیه در سوریه از همان اول خطا بود
به گزارش ایرنا، کورتولموش این مطلب را در بازدید از دفتر روزنامه حریت در آنکارا عنوان کرد که روزنامه حریت نیز گفت و گوی کورتولموش با خبرنگاران این رسانه را در صفحه نخست روز پنجشنبه منتشر کرد.
وی افزود: من از همان اول جزو کسانی بودم که باور داشتم سیاست ما در قبال سوریه اشتباه است ولی اکنون داریم این سیاست اشتباه را ترمیم و بازسازی می کنیم.
وی ادامه داد: برای این منظور ما با روسها در خصوص حل بحران حلب به تفاهم رسیدیم و می خواهیم که با این همکاری، صلح در حلب را به سراسر سوریه تسری دهیم.
او در همین حال گفت: باید پس از آتش بس، میز مذاکره به خوبی چیده شود، چون با دولت فعلی سوریه که مرتکب خونریزی های زیادی در سوریه شده، نمی توان به این راه ادامه داد اما تصمیم نهایی را شرکت کنندگان در مذاکره خواهند گرفت.
کورتولموش در ادامه با بیان این که قدرتهای فرامنطقه ی پرده دوم بازی ای را که 100 سال پیش در منطقه خاورمیانه به صحنه آوردند، می خواهند یک بار دیگر ترسیم و تنظیم کنند ولی تنها کشوری که می تواند این بازی را بر هم زند، ترکیه است.
وی تلاش برای تغییر جغرافیای سیاسی در منطقه را سایکس – پیکو دوم دانست.
توافق سایکس – پیکو که بین سایکس (Mark Sykes) دیپلمات انگلیسی و پیکو (George Picot) دیپلمات فرانسوی در 9 می 1915 تنظیم و توسط وزرای خارجه دو کشور امضا شد، مرزهای کنونی کشورهای عربی که از تجزیه امپراطوری عثمانی شکل گرفته بود، رسمیت یافت.
در این قرارداد مرزها طوری تعیین شده است که کشورها دارای مذاهب و قومیت‌های مختلف باشند تا استخوان لای زخم برای روز مبادا حفظ شود.
سخنگوی دولت آنکاراهمچنین با ادعای این که منطقه خاورمیانه نسبت به 10 سال پیش از نظر مذهبی در وضعیت بسیار نامساعدی است، گفت: سر منشاء تفرقه مذهبی اشغال عراق در سال 1991 میلادی است.
او با اشاره به سفر قریب الوقوع بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه به عراق افزود: در این سفر موضوع حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه گفت و گو خواهد شد.
وی اظهار کرد: ییلدریم با پیشنهادی که می تواند با استقبال بغداد رو به رو شود، به عراق می رود.
آنکارا پیشتر به دنبال واکنش بسیار تند عراق به تقویت حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه، طرحی را به بغداد داد که به موجب آن با منتفی شدن موضوع داعش در موصل و عدم حضور نیروهای پ.ک.ک در شنگال در منطقه ایزدی ها در شمال عراق، نیروهای خود را از عراق خارج کند.
کورتولموش گفت: ولی با این حال فعلا عقب نشینی نیروهای ترکیه از عراق مطرح نیست.
خاورم/2011/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری
انتهای پیام /*

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار