۲۸ آبان ۱۳۹۶


کد: 38368 | تاریخ : ۱۸ دی ۱۳۹۵ | ساعت: 22:57 | سرویس: آخرین اخبار, اجتماعی, اقتصاد | بازدید: 81 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:بانک مرکزی با شرح مواردی از اقدام‌هایش در ارتباط با رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از عملکرد خود در این زمینه دفاع کرده است. بانک مرکزی می‌گوید پیش از شکایت رسمی به همراه وزارت نفت و سازمان تامین اجتماعی و از سال ۱۳۹۲ با بازپرس پرونده آقای زنجانی همکاری می‌کرده است. در اطلاعیه بانک مرکزی […]

پرسش:بانک مرکزی با شرح مواردی از اقدام‌هایش در ارتباط با رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از عملکرد خود در این زمینه دفاع کرده است.

بانک مرکزی می‌گوید پیش از شکایت رسمی به همراه وزارت نفت و سازمان تامین اجتماعی و از سال ۱۳۹۲ با بازپرس پرونده آقای زنجانی همکاری می‌کرده است.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که این نهاد به “کلیه استعلام‌های مقام محترم قضایی” پاسخ داده و “در تمام مراحل” اسناد و مدارک لازم را در اختیار مقام‌های مربوط قرار داده است.

به جز بانک مرکزی، وزارت خارجه و وزارت اطلاعات ایران نیز از عملکرد خود در پرونده بابک زنجانی دفاع کرده‌ و به انتقادهای صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه پاسخ داده‌اند.
آیت الله صادق آملی لاریجانی هفته گذشته با حمله به دولت حسن روحانی گفت: “ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور با دولت است، نه با قوه قضاییه. چرا این کار را انجام نمی‌دهید؟ این ارزها را بانک مرکزی یا وزارت نفت یا شرکت نیکو که تابعه وزارت نفت است، به کجا فرستاده و به چه کسی داده است؟”

حال بانک مرکزی می‌گوید اموالش نزد شرکت نیکو را ردیابی کرده است.

بانک مرکزی در اطلاعیه‌اش به مواردی از بررسی جنبه‌های بانکی فعالیت‌های بابک زنجانی و شرکت‌های وابسته به او اشاره کرده است و می‌گوید در چندین مورد نادرستی ادعاهای زنجانی را اثبات کرده است.
این نهاد می‌گوید به کشورهای مختلف هیئت‌هایی فرستاده تا اموال ادعایی زنجانی در خارج از ایران بررسی شود ” که هر بار ادعای مطروحه دروغین از آب درآمد.”

بابک زنجانی تاجر ایرانی است که برای جرایم مالی، عمدتا مربوط به فروش نفت ایران در دوران تحریم، به اعدام محکوم شده است.

دادگاه زنجانی را برای بازنگرداندن بخشی از درآمد حاصل از فروش نفت مجرم شناخته است. او می‌گوید مشکلات ناشی از تحریم مانع از بازگرداندن این وجوه است.
زنجانی این ادعا را که “قربانی تلافی فاضل لاریجانی” شده مطرح کرده است. فاضل لاریجانی، برادر روسای مجلس و قوه قضاییه، در جلسه‌ای که محمود احمدی نژاد افشایش کرد با وعده اعمال نفوذ قضایی از سعید مرتضوی می‌خواست زمینه را برای همکاری او و بابک زنجانی فراهم کند.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار