۳۱ تیر ۱۳۹۸


کد: 42777 | تاریخ : ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت: 22:46 | سرویس: آخرین اخبار, ایران و جهان, سیاسی | بازدید: 258 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با با ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، گفت که ایران در حال انتشار ‘تروریسم اسلام شیعی’ است و هشدار داد تا وقتی که ایران در سوریه حضور دارد، صلح در آن‌جا برقرار نخواهد شد.

پرسش:بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با با ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، گفت که ایران در حال انتشار ‘تروریسم اسلام شیعی’ است و هشدار داد تا وقتی که ایران در سوریه حضور دارد، صلح در آن‌جا برقرار نخواهد شد.
به گزارش رسانه‌ها، پوتین در آغاز این دیدار عید یهودی پوریم را به نتانیاهو تبریک گفت. نخست‌وزیر اسرائیل هم در پاسخ گفت که یهودیان پوریم را جشن می‌گیرند چون پرشیا “موفق نشد یهودیان را نابود کند ” و اضافه کرد که “امروز هم وارث پرشیا، ایران، تلاش دارد دولت یهودیان را نابود کند”.

رئیس‌جمهوری روسیه هم در پاسخ گفت که این وقایع ۲۵۰۰ سال پیش رخ داده است و “حالا در دنیای متفاوتی زندگی می‌کنیم” و گفت که درباره مشکلات روز در منطقه صحبت کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه و روزنامه جروزالم پست، آقای نتانیاهو گفت که ۲۵۰۰ سال پیش در ایران تلاش‌هایی برای از بین بردن یهودیان شد که ناکام ماند و ما یاد آن را در جشن پوریم زنده نگه می‌داریم.

بنیامین نتانیاهو افزود: «امروز هم تلاشی از سوی میراث‌دار پرشیا، ایران، برای نابودی کشور یهودیان صورت می‌گیرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «آنها این را به وضوح تمام و به‌صورتی باورنکردنی روی موشک‌های بالستیک خود بیان می‌کنند.»

وی سپس هشدار داد: «من می‌خواهم با صراحت بگویم که اسرائیل امروز یک کشور است و ارتش دارد و ما می‌توانیم از خودمان دفاع کنیم.»

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد اما ولادیمیر پوتین در واکنش به این اظهارات گفته که این وقایع مربوط به گذشته است و «ما اکنون در جهانی متفاوت زندگی می‌کنیم. بیایید درباره زمان حال صحبت کنیم.»

در منابع دینی یهود که هیچ پزوهشگر تاریخ حتی مورخان کنونی اسرائیل و آمریکا برای آن سندی تاریخی معتبر نیافته اند، آمده که صدراعظم ایران در دوره خشایار شاه هخامنشی برای کشتن یهودیان تلاش کرد، اما استر، ملکه یهودی ایران، مانع موفقیت این تلاش‌ها شد.

یهودیان به همین مناسبت در جشن پوریم از استر و خشایار شاه سپاسگزاری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، بنیامین نتانیاهو در ادامه سخنان خود گفت: «اسلام افراطی شیعی» علاوه بر اسرائیل، منطقه و جهان را نیز تهدید می‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «من می‌دانم ما در این اینکه خواستار جلوگیری از پیروزی هرگونه اسلام افراطی هستیم، اشتراک نظر داریم.»

ایران و روسیه به همراه شبه‌نظامیان شیعه در سوریه از دولت بشار اسد در مقابل شورشیان، داعش و جبهه‌النصره حمایت می‌کنند.

در حالی که اسرائیل همواره اعلام کرده همه گزینه‌ها را برای جلوگیری از اتمی شدن ایران مد نظر دارد، ایران هم از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی و حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند. ایران همچنین تصریح کرده درصورت حمله اسرائیل پاسخ سختی به این کشور خواهد داد.

در سال ۱۳۹۴ پس از توافق برجام، سپاه پاسداران با در رزمایش موشکی خود، موشک‌هایی پرتاب کرد که روی آن به زبان عبری نوشته شده بود «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود.» ؛ اظهارات روز پنجشنبه بنیامین نتانیاهو نیز ناظر به این اقدام سپاه بود.

دولت بنیامین نتانیاهو یکی از مخالفان عمده توافق هسته‌ای با ایران است.

در این دیدار بنیامین نتانیاهو گفت که مبارزه با تروریسم اسلامی سنی که از دولت اسلامی و القاعده می‌آید، پیشرفت چشم‌گیری داشته است و روسیه سهم زیادی در این مبارزه دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل در عین حال گفت که ایران در حال انتشار “تروریسم اسلامی شیعی” است و هشدار داد تا وقتی که ایران در سوریه حضور دارد، صلح در آن‌جا برقرار نخواهد شد.

این نخستین سفر نخست وزیر اسرائیل به روسیه پس از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا به رهبری دونالد ترامپ است.

نتانیاهو قبل از سفر به مسکو به کابینه‌اش گفته بود هدف از این دیدار رسیدن به توافق در مورد منازعه سوریه است.

کابینه اسرائیل از پیش گفته بود بنیامین نتانیاهو در مقالات با ولادیمیر پوتین، درباره “مخالفت قاطع اسرائیل در مورد حضور نیروهای ایران و عاملان آن را در مرزهای شمالی آن کشور و در دریای مدیترانه در جریان مذاکرات هر گونه حل و فصل” بحران سوریه صحبت خواهد کرد.

دولت اسرائیل در صفحه فیسبوک خود درباره ملاقات رهبران اسرائیل و روسیه گفته است: “این یک ملاقات بسیار مهم برای امنیت اسرائیل است. پیروزی بر تروریسم داعش نمی‌تواند منجر به افزایش تروریسم توسط ایران و عاملان آن شود. ما تروریسم را با تروریسم دیگر عوض نمی‌کنیم.”

بنا به گزارش رسانه‌های روسیه، کرملین اگرچه با ایران در موضوع بحران روسیه در یک جبهه قرار دارد اما از قبل از آغاز عملیات نظامی خود در سوریه در حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری این کشور، با اسرائیل به منظور جلوگیری از برخورد های تصادفی نیروهای هر دو کشور، به طور دائمی تماس داشته است.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار