۳۱ تیر ۱۳۹۸


کد: 43012 | تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت: 22:47 | سرویس: آخرین اخبار, اقتصاد | بازدید: 696 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:مهدی جمالی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به انتقاد غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفته است “کوییک نامی ایرانی و متعلق به ۴ هزار سال پیش است.”

پرسش:مهدی جمالی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به انتقاد غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفته است “کوییک نامی ایرانی و متعلق به ۴ هزار سال پیش است.”

شرکت خودروسازی سایپا هفته پیش از جدیدترین محصول خودروی “ساخت داخل” خود رونمایی کرد که نام آن را “کوییک” گذاشته است.

حداد عادل هم در نامه‌ای به رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران از “غیر فارسی”بودن نام این خودرو انتقاد کرده بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخشی از نامه خود آورده است: “نام انتخاب ‌شده برای این محصول فارسی نیست و نقض صریح قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی است. فرهنگستان آمادگی خود را برای یافتن نام مناسب برای این خودرو جدید اعلام می‌دارد.”

حداد عادل در این نامه به “پژو پرشیا” اشاره کرده که بعدا به توصیه رهبر انقلاب و “پیگیری” فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به “پژو پارس” تغییر نام پیدا کرد.

بنابر اعلام گروه خودروسازی سایپا، قرار است خودروی کوییک تیر ماه ۱۳۹۶ به بازار عرضه شود.

حجم موتور این خودرو ۱۵۰۰ سی‌سی و حداکثر قدرت آن ۸۷ اسب بخار است.

مهدی جمالی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفته است: برای سال اول ۳۵ هزار دستگاه و در سال ۹۷ بیش از ٨۰ هزار دستگاه تولید خواهد شد.”

او همچنین گفته: ” همه تلاش ما این است که این خودرو با قیمت زیر ۴۰ میلیون تومان عرضه شود و با آپشن های مختلف، از ۳۴ تا ۴۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد.”

بنا بر اعلام سایپا، قرار است این خودرو در چهار کلاس به بازار عرضه شود که دو مدل آن “اتوماتیک” خواهد بود.

شرکت سایپا در ایران بیشتر با نام “پراید” عجین شده است. این خودرو با اینکه کیفیت و ایمنی پایینی دارد اما به دلیل ارزانی از پرفروش‌ترین‌ خودروها در ایران است.

پراید از جمله خودروهای نسبتا ارزان قیمت در ایران است و در مقایسه با سایر خودروها، عده بیشتری در ایران توان خرید آنها را دارند، هر چند تعداد زیادی از مالکان این خودروها از استاندارد پائین و خدمات بعد از فروش آنها گله‌مند هستند.

این خودرو به همراه پژو ۴۰۵ بیشترین طول عمر را در خط تولید خودروهای ایرانی دارند و بیش از دو دهه است که تولید شده‌اند.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار