۳۱ تیر ۱۳۹۸


کد: 43015 | تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت: 23:12 | سرویس: آخرین اخبار, ایران و جهان | بازدید: 530 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:به دنبال جلوگیری از فعالیت انتخاباتی دو وزیر ترکیه در هلند برای حمایت همه پرسی، تنش بین دو کشور بالا گرفته است. ترکیه اعلام کرده است، گفت و گو های سیاسی بین دو کشور را تعلیق می کند و به سفیر هلند اجازه ورود به آنکارا را نمی دهد.

پرسش:به دنبال جلوگیری از فعالیت انتخاباتی دو وزیر ترکیه در هلند برای حمایت همه پرسی، تنش بین دو کشور بالا گرفته است. ترکیه اعلام کرده است، گفت و گو های سیاسی بین دو کشور را تعلیق می کند و به سفیر هلند اجازه ورود به آنکارا را نمی دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نعمان قورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه گفته است، تا زمانی که هلند خواسته های ترکیه را نپذیرد، قلمرو هوایی ترکیه به روی دیپلمات های هلند بسته خواهد بود و آنهااجازه ورود ندارند.

نعمان قورتولموش اضافه کرده است: سفیر هلند در ترکیه اجازه بازگشت به آنکارا را ندارد.

معاون نخست وزیر ترکیه همچنین گفته است: از پارلمان خواسته شد که ترکیه از گروه دوستی هلند و ترکیه، خارج شود.

وی تاکید کرده است که تحریم های سیاسی علیه هلند تا زمانی که این کشور گام های عملی در راستای خواست ترکیه بر ندارد، ادامه خواهد داشت.

نعمان قورتولموش گفته است: یک بحران وجود دارد، یک بحران بسیار عمیق. ما این بحران را ایجاد نکردیم و یا ان را به نمایش نگذاشیتم.

تنش بین دو کشور با لغو اجباری سفر وزیر خارجه ترکیه به هلند از طرف دولت آن کشور آغاز شد.

روز شنبه دولت هلند از صدور اجازه فرود به هواپیمای حامل مولد چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه خودداری کرد. وی قصد داشت در جمع ترک تباران هلند در کنسولگری آن کشور در رتردام در دفاع از تغییر قانون اساسی سخنرانی کند.

همزمان مقامات هلندی از ورود فاطمه بتول سایان کایا ، وزیر خانواده ترکیه که از مرز زمینی وارد آن کشور شده بود به ساختمان کنسولگری جلوگیری کرده و او را از طریق مرز زمینی به آلمان برگرداندند.

دولت هلند دلیل این اقدام خود را نگرانی های امنیتی ذکر کرده بود.

در واکنش به این اقدام ،‌رجب طیب اردوغان ،‌رئیس جمهوری ترکیه هلند را بقایای فاشیسم نامید و گفت وقایع اخیر «نشانه افزایش نژادپرستی، فاشیسم و اسلام‌هراسی» در قاره اروپا است.

همزمان با این اظهارات تند آقای اردغان صدهاتن از طرفدران او در استانبول و رتردام دست به تظاهرات علیه دولت هلند زدند.

روز دوشنبه هم کاردار سفارت هلند به وزارت خارجه ترکیه احضار شد. آنکارا تهدید کرده است که هلند را تحریم خواهد کرد و در مقابل دولت هلند هم روز دوشنبه با صدور بیانیه ای به شهروندان خوددرباره سفر به ترکیه هشدار داد.

برخی از رهبران اروپایی از این اقدام هلند حمایت کرده و از ترکیه خواسته اند بخاطر استفاده از واژه فاشسیت از هلند عذر خواهی کند.

آنگلا مرکل ، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که قاطعانه از عملکرد دولت هلند حمایت می کند.

چند روز پیش از آغاز تنش بین هلند و ترکیه ،‌رجب طیب اردوغان واژه فاشسیم را برای رهبران آلمان نیر بکار برده بود.

تا کنون کشورهای آلمان ، هلند ، اتریش ، دانمارک و سوئیس به دلایل امنیتی از برگزاری تجمعات انتخاباتی با حضور وزرای کابینه ترکیه جلوگیری کرده اند.

بیش از سه میلیون ترک تبار در کشورهای مختلف اروپا از جمله آلمان و هلند زندگی می کنند که حدود یک میلیون و چهار صد هزار نفر آنها واجد شرایط رای دادن هستند.

رجب طیب اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه در صدند با جلب آرای این عده از ترک تباران ساکن اروپا پیروزی خود در همه پرسی ماه آینده را تضمین کنند.

همه پرسی قانون اساسی که اختیارات رئیس جمهور را افزایش داده و او را به قدرتمندترین شخصیت سیاسی و اجراییکشور تبدیل می کند قرار است روز ۲۷ فروردین برگزار شود.

نظر سنجی های اخیر در ترکیه حاکی از آنست که رقابت بین احزاب مخالف و موافق بسیار شدید است و احتمال پیشی گرفتن آرای منفی دور از انتظار نیست.

در خواست برای خویشتنداری آنکارا

به دنبال چند روز تنش لفظی بین رجب طیب اردوغان،‌ رییس‌جمهوری ترکیه و رهبران چند کشور اروپایی، روز دوشنبه اتحادیه اروپا، کمسیسون اروپایی و دبیرکل ناتو از آنکارا خواستند از خود خویشتنداری نشان دهد.

ینس استولتنبرگ، ، دبیر کل ناتو با صدور بیانیه ای خطاب به رهبران ترکیه و هلند از آنان خواست به تنش میان دو کشور پایان دهند.

در این بیانیه دبیر کل ناتو از همه اعضای ناتو خواسته است با رعایت اصول احترام متقابل خونسردی خود را حفظ کنند و برخورد سنجیده ای داشته باشند.

اتحادیه اروپا هم از ترکیه خواسته است از بیان اظهارات تند و هر گونه اقدامی که سبب افزایش تنش با هلند و آلمان می شود ، خودداری کند.

دیمیتری پسکوف ، سخنگوی کاخ کرملین نیز از هلند و ترکیه درخواست کرد برای کاهش تنش بین دو کشور با تعامل و بشکلی سازنده برخورد کنند.

وی تاکید کرد که روسیه نیازی به میانجیگری بین دو کشور نمی بیند و آنها خودشان می توانند اختلافاتشان را حل کنند.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار