۳۱ تیر ۱۳۹۸


کد: 43020 | تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت: 22:37 | سرویس: آخرین اخبار, سیاسی | بازدید: 554 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:هرچه توضیحاتش ابتدای نشست خبری طولانی بود، برخی پاسخ‌هایش به سؤالات کوتاه بود؛ «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در سالن مشروطه مجلس میزبان نمایندگان رسانه‌ها بود تا به سؤالات آنها پاسخ دهد. او پس از ورود به صحن سالن، پشت میز نشست و مشغول ارائه گزارشی درباره تصویب برنامه ششم توسعه و […]

پرسش:هرچه توضیحاتش ابتدای نشست خبری طولانی بود، برخی پاسخ‌هایش به سؤالات کوتاه بود؛ «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی،
روز گذشته در سالن مشروطه مجلس میزبان نمایندگان رسانه‌ها بود تا به سؤالات آنها پاسخ دهد. او پس از ورود به صحن سالن، پشت میز نشست و مشغول ارائه گزارشی درباره تصویب برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه ٩۶ شد. پس از حدود نیم ساعت صحبت، نوبت به پرسش‌ها رسید. لاریجانی که انگار تصمیم گرفته درباره انتخابات پیش‌رو سکوت کند، به سؤالاتی از این جنس به کوتاه‌ترین شکل جواب می‌داد. یکی از این کوتاه‌گویی‌ها، هم در پاسخ به «شرق» بود؛ سؤال از این قرار بود که «چند ماه پیش مقام معظم رهبری، برای پرهیز از دو‌قطبی‌شدن فضای انتخابات، آقای احمدی‌نژاد را از کاندیداتوری نهی کردند و توصیه کردند که کاندیدا نشود؛ اما در مدت اخیر شاهدیم که آقای احمدی‌نژاد فعالیت‌هایی در حمایت از یکی از نزدیکان خود انجام می‌دهد.از طرفی ایشان اخیرا مطالبی را هم بیان می‌کند و نامه‌هایی علیه دولت می‌نویسد و اتهاماتی درباره اقدامات دولت مطرح می‌کند. ارزیابی و تحلیل شما درباره این فعالیت‌ها و تأثیر آن بر فضای سیاسی کشور به‌ویژه اصولگرایان چیست؟». لاریجانی ابتدا با خنده گفت که «سؤال بهتری نداشتید مطرح کنید؟» و در ادامه افزود: «بنا ندارم که پاسخ این سؤال را بدهم. «شرق» در ادامه از او پرسید که «یعنی حتی تحلیلی هم در‌این‌باره ندارید؟» که او جواب داد: «به‌هر‌حال در این مسائل موارد گوناگونی هست که باید دیده شود و خیلی علاقه‌ای به توضیح در این زمینه ندارم».
نمی‌دانید کجاست؟
لاریجانی در ادامه در پاسخ به «ایلنا» درباره تشکیل کمیته گفت‌وگوی ملی در فراکسیون امید که پیش از تشکیل با او نیز مشورت شده بود، گفت: «در مجلس کمیته‌ای در این زمینه وجود ندارد و از تشکیل چنین کمیته‌ای در فراکسیون امید من اطلاعی ندارم».او افزود: «طرحی را برخی دوستان در این زمینه ارائه کردند که بخوانم. محور این طرح این بود که بین جریان‌های فکری در سطح پارلمان گفت‌وگو باشد. این موضوع در سطح مجلس مشکلی ندارد. مجلسی‌ها ضمن داشتن عقاید مختلف با هم گفت‌و‌گو می‌کنند و مانعی در این زمینه وجود ندارد. اگر دوستان پیگیری کنند، می‌تواند محقق شود. البته این گفت‌وگوها الان می‌تواند سازمندتر شود».«ایلنا» در ادامه پاسخ سؤال قبلی از لاریجانی درباره رایزنی برای ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات را که گفته بود روابط دو قوه (قضائیه و مقننه) برادرانه است، یادآور شد و پرسید: «با وجود سپری‌شدن یک سال اتفاقی نیفتاده، آیا امکان حل این مشکل و استفاده از تصویر خاتمی در اقلام انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات بهار سال آینده وجود دارد؟». لاریجانی در پاسخ گفت: «ضمن روابط برادرانه با قوا هر کسی در جای خود تصمیم می‌گیرد و قرار نیست جای آنها تصمیم‌گیری کنیم و توسعه اختیارات بدهیم. ما فقط باید موضوع را منعکس کنیم».او افزود: «قطعا مصوبه قانونی را مجلس باید تصویب کند. بدیهی است که در این زمینه مصوبه قانونی وجود ندارد؛ اما بالاخره یک جایی باید تصمیم بگیرد». خبرنگار از لاریجانی پرسید: «کجاست؟» و او هم با خنده و تعجب پاسخ داد: «شما نمی‌دانید کجاست؟».
خودشان اصولگرای ناب نیستند
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قبل از انتخابات ۹۴ عده‌ای از اصولگراها، بحث اصولگرایان ناب را مطرح کردند و عده‌ای را خارج از این دایره دانستند که از جمله شما جزء آن بودید و در آن زمان اعلام کردند که مجلس دهم اصولگرا است؛ اما اکنون این جمع تحت عنوان جبهه مردمی اعلام کردند مجلس اصولگرا نیست. آیا شما اصولگرا هستید یا خیر و این جوسازی‌ها قادر خواهد بود انتخابات را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: «اگر صدر و ذیل حرف‌های شما را کنار هم بگذاریم، مشخص می‌شود کسانی که آن حرف‌ها را زده‌اند، اصولگرای ناب نبوده‌اند و افراد در اصولگرایی مختلف هستند و یک‌جور نیستند».
او افزود: «بعضی از اصولگرایان خیلی زود قضاوت می‌کنند و برخی نیز افکار مختلفی در موضوعات مختلف دارند و من هم نمی‌خواهم جلوی نظرات آنها را بگیرم». رئیس مجلس با بیان اینکه به نظرم باید نظر رهبر انقلاب مبنی بر اصولگرایی اصلاح‌طلبانه مدنظر قرار گیرد، گفت: «این حرف، حرف خیلی متین و منطقی‌‌ای است و راه‌حل مشکلات کشور است. همچنین انسان نمی‌تواند مسلکی نباشد؛ بلکه هر‌هری مسلک‌بودن نادرست است و هر‌کسی که مسلکی باشد، می‌توان اصولگرا خطابش کرد».
من خبر نداشتم
لاریجانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از چگونگی تأثیرگذاری حمایت برخی جریانات اصولگرا از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری در اصولگرایی و آنچه وی آغاز تخریب‌ها علیه دولت خواند، گفت: «بنا ندارم به این سؤالات جواب بدهم».
او در پاسخ به سؤالی در‌این‌باره که آیا برای عضویت در جمنا از وی دعوت به عمل آمده یا خیر یا اینکه رئیس مجلس دعوت آنها را پذیرفته است یا خیر و درباره جزئیات این امر و اینکه آیا جلساتی را برای انتخابات ریاست‌جمهوری دارد یا خیر، گفت: «من جلساتی ندارم. برداشتم این است که مسائل کشور پیچیده شده و باید برای آن وقت گذاشت. ما نمی‌آییم مسئولیت‌های بزرگ را بگیریم و دنبال کار دیگری برویم. من واقعا فرصت نمی‌کنم و اولویت خود را هم این نمی‌دانم. قطعا افرادی برای این کار هستند؛ ضمن اینکه با توجه به مسئولیتم در ریاست قوه مقننه مصلحت هم نمی‌دانم در مسائل انتخاباتی ورود کنم». او افزود: در پاسخ به سؤال دیگر شما باید بگویم به من هم خبر ندادند؛ تشکر هم می‌کنم که خبر ندادند؛ چون با این وضع نمی‌رسیدم.رئیس مجلس درباره احتمال کاندیداتوری حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «من بی‌تقصیرم و نظری ندارم. خیلی از افراد هستند که هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری در سمت خود باقی می‌مانند. خیلی خوب است که افراد در انتخابات شرکت کنند و فعال باشند که باعث نشاط اجتماعی می‌شود».
برجام تصمیم درستی بود
رئیس مجلس درباره اقدام و عملکرد دولت یازدهم در سال پایانی‌اش گفت: «این دولت در زمینه‌های مختلف اقدامات خوبی انجام داده است، اما در ارزیابی اقتصاد مقاومتی باید یک‌سری تفکیکاتی قائل شویم. دولت یازدهم در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، نفت و بهداشت، تصور می‌کنند خوب عمل کردند اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد که دولت چگونه اقدام می‌کند».
او در ادامه بیان کرد: «عده‌ای به برجام خرده می‌گیرند. برجام تصمیم درستی بود که باید گرفته می‌شد. درحال‌حاضر کسانی هستند در اروپا و منطقه که می‌گویند نباید برجام به‌هم بخورد؛ تصمیم درستی بود که گرفته شد».
نمره عملکرد دولت از متوسط بهتر است
لاریجانی در ادامه به عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: «ستاد اقتصاد مقاومتی که در دولت تشکیل شده، مصوبات را برای ما می‌فرستد. گزارشی که در مجلس ارائه شده، به‌طور رسمی به جامعه نیز گزارش خواهد شد. دوستان عزیز دقت کنید که دولت در چه شرایطی روی کار آمد. باز هم تکرار می‌کنم در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تشنجات اقتصادی وجود داشت. عده‌ای حرف از ۷۰۰ هزار میلیارد یا ۵۰۰ هزار میلیارد کسری بودجه می‌زنند، چرا دولت باید وارث این ارقام باشد. اقتصاد ما پیچیدگی‌هایی دارد که باید برطرف شود».
او در ادامه تأکید کرد: ‌دولت در تلاش بود تا سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشور شوند. می‌توان گفت تا حدودی هم موفق بوده و تورم را کنترل و مسیر تولید را نیز احیا کرد. چندین‌سال طول می‌کشد تا از این وضع عبور کنیم. نمره‌ای که من به دولت می‌دهم از متوسط بهتر است.
با روحانی رفیق هستم
لاریجانی در پاسخ به این سؤال که آیا قصد حمایت از روحانی در انتخابات سال ۹۶ را دارد یا خیر ؟ گفت: من و آقای روحانی با یکدیگر رفیق هستیم، اما بارها تکرار کرده‌ام که بنای دخالت در امر انتخابات را ندارم و آن را به صلاح قوه مقننه نمی‌دانم.لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره حضور تفنگداران آمریکایی در سوریه و موضع‌گیران درخصوص مسائل این کشور و بحث هماهنگی میان ایران و آمریکا درخصوص سوریه گفت: «هماهنگی بین ایران و آمریکا درخصوص مسئله سوریه وجود ندارد و مصلحت آمریکایی‌ها هم در این نیست که در مسئله سوریه این‌گونه ورود پیدا کنند. منفعتی برای ما در سوریه جز این نیست که مردم سوریه کشور خودشان، خودشان را اداره کنند و ما منفعت دیگری در این کشور نداریم».
او افزود: «ما با این روش که عده‌ای می‌خواهند عقاید خود را به سوریه تحمیل کنند مخالفیم. همین روش را در مورد بحرین نیز داریم و اینکه عده‌ای فکر می‌کنند با تانک و فشار می‌توانند سرنوشت مردم بحرین را عوض کنند، ما با آنها مخالفیم».

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار