۳۱ تیر ۱۳۹۸


کد: 43031 | تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت: 22:37 | سرویس: آخرین اخبار, اجتماعی, سیاسی | بازدید: 537 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قبول گزارش کمیسیون عمران مجلس، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی را رد کردند.

پرسش:نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قبول گزارش کمیسیون عمران مجلس، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی را رد کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه امروز سه‌شنبه به گزارش “رد تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به اشخاص حقیقی و حقوقی” رأی دادند که توسط کمیسیون عمران تهیه شده بود. این گزارش با ۱۳۲ رأی موافق، ۹۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب رسید و در نتیجه، تحقیق و تفحص از شهرداری در دستور کار مجلس قرار نخواهد گرفت.

در جلسه روز سه‌شنبه، صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران با ارائه این گزارش، روند تدوین آن را شرح داد. وی گفت که کمیسیون عمران اطلاعات مرتبط به تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را جمع آوری کرد و در اختیار نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص قرار داد و از آنجا که آنان از اطلاعات ارائه شده قانع نشدند، در آبان ماه جلسه‌ای با حضور آنان و شهردار تهران برگزار شد.

بدری گفت که کمیسیون عمران سپس با همکاری چند کمیسیون دیگر مجلس و تشکیل یک کمیته تخصصی و تشکیل جلساتی از جمله با حضور مدیران شهرداری، در نهایت روز ١٠ اسفند تصمیم گرفت که تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری را رد کند.

در پی سخنان سخنگوی کمیته عمران، محمود صادقی، نماینده مردم تهران به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران گفت: “برخی از نمایندگان خواستار این تحقیق و تفحص، در سه حوزه فروش تراکم، فروش املاک و تغییر کاربری‌ها از شهردار تهران سوالاتی را مطرح کردند و از پاسخ‌های وی قانع نشدیم”.

وی گفت که “گزارش‌هایی در دست است که نشان می‌دهد تهران به صورت غیرقانونی در حال فروخته شدن از سوی شهرداری است تا درآمدهایی کسب شود.”
صادقی گفت که در مورد موضوع واگذاری املاک، شهرداری تهران ابتدا این موضوع را انکار می‌کرد، اما با فشار قوه قضائیه، اکثر موارد واگذاری را تأیید کرده است.

وی با بیان اینکه با فروش تراکم وضعیت تهران به گونه‌ای شده که تنفس در آن غیرممکن است، افزود که “ظرف سه ماه گذشته به برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران تراکمی به قیمت ۱۰ میلیارد تومان داده شده است.”

پس از سخنان این نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون عمران، گزارش این کمیسیون در مورد “رد تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران” به رأی گذاشته شد که به تصویب رسید.

تعدادی از نمایندگان مجلس در اوایل شهریورماه گفتند که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در سه محور “صدور مجوز و پروانه های ساخت بی حساب و کتاب، انتصاب ناصحیح در شهرداری تهران و واگذاری بی حساب و کتاب املاک به اعضای شورای شهر” تدوین می‌کنند.

در آن زمان گزارش شد که سازمان بازرسی کل کشور در نامه ای به شهرداری و شورای شهر تهران نوشته است که شهرداری بیش از یک میلیون و یکصد هزار متر مربع زمین، خانه ویلایی و آپارتمان به ارزش دو هزار و دویست میلیون تومان به یکصد شخص حقوقی و یکصد و پنجاه شخص حقیقی واگذار کرده است.
در واکنش به این گزارش، محمد مهدی تندگویان، از اعضای شورای شهر، گفت که رئیس شورای شهر گزارش سازمان بازرسی را در اختیار اعضای شورا قرار نداده و افزود که “هرنوع واگذاری به ویژه آنکه واگذاری به اعضای شورای شهر باشد قطع به یقین تخلف محسوب می شود و صد در صد غیرقانونی است”.

دادستان کل نیز در یک مصاحبه تلویزیونی درباره پرونده واگذاری املاک شهرداری از “تخلف قطعی” در این نهاد خبر داد و گفت که در مجموع، ۴۵ نفر “خارج از ضابطه قانونی” از شهرداری ملک گرفته اند که باید این املاک بازگرانده شود.

ماجرا واگذاری املاک شهرداری اولین بار توسط یاشار سلطانی، مدیر مسئول نشریه معماری نیوز مطرح شد. سلطانی بعدا بر اساس شکایت شهردار و رئیس شورای شهر تهران بازداشت شد.

###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار